Co pewien czas zgłaszają się do nas osoby, które pod wpływem emocji zamieściły w Internecie bezprawny wpis, który teraz pragną z sieci usunąć. Nie zawsze jest to zadanie proste do wykonania. Jak usunąć własny wpis z internetu? O tym przeczytacie Państwo na łamach dzisiejszego artykułu.
Czasami zdarza się, że pod wpływem impulsu w Internecie zamieszczany jest wpis, który obiektywnie przekracza granice wolności słowa np. dlatego, że jest obraźliwy, zawiera sformułowania wulgarne lub po prostu jest niezgody ze stanem faktycznym. Zdarza się, że gdy pierwsze emocje opadną, autor wpisu zaczyna dostrzegać, że przesadził i pragnie ten własny wpis usunąć. Niestety, nie wszyscy administratorzy stron internetowych umożliwiają internautom zarządzanie zamieszczonymi przez nich treściami. Na niektórych forach dyskusyjnych istnieje możliwość zamieszczenia wpisów bez konieczności logowania się i bez możliwości samodzielnego edytowania lub usuwania wpisów. W efekcie w momencie zamieszczenia posta traci się nad nim kontrolę. Usunięcie własnego wpisu z internetu samemu w takich przypadkach może okazać się niemożliwe.
Do tego typu forów dyskusyjnych należało kilka lat temu forum.gazeta.pl zarządzane przez Agorę S.A. Każdy, kto chciał, mógł zamieścić wpis bez zakładania konta i logowania się (obecnie zamieszczenie wpisu wymaga założenia konta i zalogowania się). Z tej możliwości skorzystał nasz klient, zamieszczając ostry wpis na temat pewnej spółki kapitałowej oraz jej zarządu. Po jakimś czasie klient ochłonął, uznał, że przesadził i postanowił własny post usunąć. Po pierwsze dlatego, że doszedł do wniosku, że treść wpisu jest jednak nieuzasadniona, po drugie dlatego, że zdał sobie sprawę z konsekwencji prawnych tego wpisu.
Jak usunąć własny wpis z internetu i po co?
Warto bowiem wiedzieć, że wpisy, które przekraczają granice dozwolonej krytyki i wolności słowa, mogą stanowiąc np. naruszenie czyichś dóbr osobistych (np. dobrego imienia), a nawet stanowić przestępstwo zniesławienia (art. 212 kodeksu karnego) lub zniewagi (art. 216 kodeksu karnego).
Klient zwrócił się więc do nas z prośbą o pomoc w usunięciu feralnego wpisu. W tym celu zwróciliśmy się do administratora forum.gazeta.pl z prośbą o usunięcie tego posta z uwagi na to, iż jego autor nie życzy sobie, by był on dalej widoczny w Internecie. Poinformowaliśmy również Agorę S.A., że treść wpisu może mieć charakter bezprawny.
Ku naszemu zdziwieniu administrator forum.gazeta.pl udzielił nam odpowiedzi odmownej, argumentując, że usuwa wpisy na żądanie ich autorów wyłącznie w przypadku udowodnienia jego autorstwa.
Warunek stawiany przez Agorę S.A. jest niemożliwy do spełnienia. W jaki bowiem sposób udowodnić autorstwo wpisu zamieszczonego anonimowo? W oczywisty sposób w większości przypadków jest to niewykonalne,a co za tym idzie usunięcie własnego wpisu z internetu staje się niemożliwe.
Takie postawienie sprawy przez Agorę S.A. stawia autora wpisu (oraz zapewne tysiące innych osób w identycznej jak nasz klient sytuacji), w bardzo trudnej sytuacji. Odmowa usunięcia wpisu powoduje bowiem ryzyko, że osoba pokrzywdzoną treścią wpisu doprowadzi do ustalenia danych osobowych jego autora (jest to wykonalne, często sami pomagamy pomówionym klientom w tej kwestii) i podejmie przeciwko niemu działania cywilne (pozew o ochronę dóbr osobistych) lub karne (prywatny akt oskarżenia dot. zniesławienia). Usunięcie wpisu w zasadzie eliminowałoby te ryzyka.
Zadanie, które nie zawsze jest możliwe?
W związku z powyższym nie ulega wątpliwości, że wprowadzona przez Agorę S.A. zasada usuwania wpisów na żądanie ich autorów dopiero po wykazaniu autorstwa narusza w szczególności zbiorowe interesy konsumentów. Podmiot udostępniający usługę w postaci możliwości zamieszczania na forum dyskusyjnym wpisów, jeśli nie umożliwia samodzielnego zarządzania treściami, powinien na żądanie niezwłocznie je usuwać.
Z Agorą S.A. cały czas prowadzimy korespondencję w sprawie usunięcia powyższego wpisu. Jesteśmy przekonani co do zasadności naszego żądania i wierzymy, że sprawa zostanie załatwiona korzystnie dla naszego klienta. W przypadku ostatecznej odmowy ze strony Agora S.A. zapewnimy klientowi odpowiednie wsparcie prawne. O finale tej sprawy poinformujemy w osobnym wpisie.
Aktualizacja z 26.04.2018 r.:
Dziś wpis, którego dotyczył powyższy post na naszym blogu, został usunięty przez administratora forum.gazeta.pl. Cieszymy się, że Agora S.A. uznała naszą argumentację, przemawiającą za koniecznością usunięcia własnego wpisu z internetu, za uzasadnioną.
Jeśli jesteś autorem wpisu, który zamieściłeś w internecie pochopnie, lub z innych powodów zastanawiasz się jak usunąć własny wpis z internetu, zgłoś się do nas. Postaramy się pomóc. Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce kontakt.
Polecamy sprawdzić też na czym polega usługa ochrony antypirackiej.
Leave a Comment