W polskim porządku prawnym istnieje tzw. domniemanie niewinności. Oznacza ono, że do momentu wydania przez sąd prawomocnego wyroku skazującego osoba podejrzana lub oskarżona o przestępstwo uznawana jest za osobę niewinną. Niestety, w przypadku spraw karnych, którymi interesuje się opinia publiczna, werdykty co do winy danej osoby wydawane są przez media i społeczeństwo znacznie wcześniej. Dlatego Legal24 przygotowało dla osób, przeciwko którym toczy się postępowanie karne, specjalną ofertą związaną z ochroną wizerunku i dobrego imienia, czyli reputacji w internecie.
W dobie internetu opinia publiczna wydaje werdykt na forach, w komentarzach pod artykułami, czy na portalach społecznościowych, natychmiast po upublicznieniu informacji o postępowaniu. Często osoby podejrzane i oskarżone są również obrażane, pomawiane, a informacje o postępowaniu karnym i zniesławienia z tym związane dostępne są w Internecie długo po zakończeniu takiego postępowania, nawet jeśli zakończyło się ono uniewinnieniem. Z tego względu bardzo ważna jest ochrona wizerunku imienia w sieci – szczególnie, gdy mamy do czynienia z kwestią mogącą budzić zainteresowanie mediów.
Ochrona reputacji w procesie karnym: dla kogo jest ta usługa?
Zdarza się, że w efekcie prowadzenia działalności gospodarczej, działalności we władzach spółek lub na stanowiskach menadżerskich, pojawiają się zarzuty karne dotyczące tzw. „przestępstw białych kołnierzyków”. Często są to „nośne” tematy dla mediów, które publikują informacje o toczącym się postępowaniu, nieraz przedstawiając również tło takiej sprawy. W takich przypadkach ochrona imienia w procesie karnym ma ogromne znaczenie dla osoby oskarżonej.
Równie „nośne” tematy to postępowania toczące się przeciwko osobom publicznym czy ich rodzinom. Zdarza się, że media odkrywają powiązania rodzinne osoby podejrzanej lub oskarżonej z kimś powszechnie znanym, co wywołuje falę nienawistnych komentarzy nie tylko względem osoby, przeciwko której toczy się postępowanie, ale i względem osoby publicznej. W takim przypadku ochrona imienia w procesie karnym powinna objąć nie tylko podejrzanego/oskarżonego, ale i znaną osobę z jej rodziny.
Bywa też tak, że ofiarą ataku internautów stają się osoby do niedawna anonimowe, których sprawy karne budzą zainteresowanie jedynie lokalnej społeczności, i ich rodziny. Fakt, że do naruszeń dochodzi w lokalnych serwisach internetowych, czy na grupach dyskusyjnych dla wąskiego grona osób, nie oznacza, że naruszenia dóbr osobistych są mniej dolegliwe, a ochrona reputacji online i innych mediach – mniej ważna. Często jest wręcz przeciwnie, bo funkcjonowanie w małym środowisku przez to jest jeszcze trudniejsze.
Każdy ma prawo do ochrony dobrego imienia w procesie karnym
Mimo iż w toku postępowania karnego z zasady media nie mogą ujawniać pełnych danych osobowych osoby podejrzanej czy oskarżonej, to jednak zbitki typu „Marcin P. prezes Amber Gold”, czy „Sławomir W. – syn prezydenta Wałęsy” powodują, iż osoby te są łatwo identyfikowalne. A to z kolei powoduje bardzo często falę personalnie wymierzonego hejtu, pomawiania i zniesławiania w internecie. W konsekwencji cierpi na tym dobre imię i godność osób, przeciwko którym toczy się postępowanie karne.
Tymczasem fakt, iż przeciwko danej osobie toczy się postępowanie karne nie oznacza, że osoby te nie mają prawa do ochrony dóbr osobistych, w tym ochrony imienia w procesie karnym. Dobra osobiste takich osób są chronione tak samo, jak dobra osób, które nie są stroną postępowania karnego. Osoby takie, choćby ostatecznie zostały uznane za winne, w dalszym ciągu funkcjonują w społeczeństwie, podejmują aktywności zawodowe i towarzyskie i mają prawo nie tolerować materiałów naruszających ich dobre imię czy godność. Z kolei osoby, które zostały uniewinnione od stawianych im zarzutów mają prawo domagać się usunięcia z internetu informacji o toczącym się niegdyś postępowaniu karnym przeciwko nim – jest to forma ochrony wizerunku imienia w internecie. Informacje takie bywają bowiem źródłem szeregu problemów również wiele lat po zakończeniu postępowania.
Ochrona reputacji online – nasza usługa
Z powyższych względów przygotowaliśmy specjalny pakiet ochrony reputacji w internecie dla osób, względem których toczy się postępowanie karne. W ramach tego pakietu w szczególności monitorujemy internet pod kątem bezprawnych wpisów zamieszczanych w Internecie na ich temat, reagujemy na naruszenia w szczególności podejmując starania o usunięcie tych materiałów z internetu, a także prowadzimy działania w celu ochrony dóbr osobistych przed naruszeniami w mediach.
We wszystkich sprawach związanych z ochroną reputacji w procesie karnym pozostajemy do Państwa dyspozycji. Dane kontaktowe znajdują się w zakładce kontakt.
Zapraszamy również do zapoznania się z innymi naszymi artykułami dotyczącymi m.in. tego, czy da się zniknąć z google.
Leave a Comment