Przed usunięciem bezprawnego wpisu warto zabezpieczyć dowód, jeżeli planujemy proces cywilny lub karny. Co będzie dowodem i jak go odpowiednio zabezpieczyć – dowiecie się z tego wpisu.
Naruszenie dóbr osobistych w internecie najczęściej przybiera postać wpisu na stronie internetowej – komentarza, opinii lub notatki na blogu. Pierwszą myślą osób pokrzywdzonych jest chęć jak najszybszego usunięcia takiego wpisu, aby ograniczyć liczbę osób, które zapoznają się z jego treścią.
Część pokrzywdzonych dodatkowo chce jednak doprowadzić do pociągnięcia autora wpisu do odpowiedzialności na drodze postępowania cywilnego lub karnego. W takim przypadku przed podjęciem działań prawnych należy zabezpieczyć dowód, czyli treść strony internetowej, na której wpis zamieszczono. Dzięki temu będzie możliwa ochrona dóbr osobistych w internecie.
Udowodnij naruszenie dóbr osobistych w Internecie
Zarówno w postępowaniu cywilnym o ochronę dóbr osobistych, jak i w postępowaniu karnym dotyczącym np. zniesławienia rolą pokrzywdzonego jest udowodnienie, że doszło do naruszenia dóbr osobistych za pośrednictwem danej strony internetowej. Jak to zrobić?
Na przykład poprzez wyświetlenie strony w trakcie postępowania sądowego lub przygotowawczego. Tu pojawiają się wątpliwości.
Po pierwsze istnieje ryzyko, że sprawca zdąży usunąć bezprawny wpis (lub całą stronę internetową), zanim zostanie ona wyświetlona przez sąd lub policję, a po drugie – z uwagi na długotrwałość postępowań – bezprawny wpis musiałby być dostępny w internecie przez długi czas, co zwiększałoby skalę naruszenia i szkody.
Z powyższych względów warto daną stronę internetową utrwalić na potrzeby przyszłego postępowania, czyli zabezpieczyć dowód na naruszenie dóbr osobistych w internecie.
Zabezpiecz
Najprostszą metodą na zabezpieczenie dowodu jest wykonanie tzw. zrzutu ekranu (print screen) i zapisanie go na dysku komputera. Zrzut ekranu można wykonać, wciskając na klawiaturze klawisz PrtScr przy otwartej stronie internetowej, na której ów wpis jest zamieszczony. Inną metodą jest zapisanie danej strony na dysku w formacie pdf lub po prostu jej wydrukowanie.
Powyższe sposoby nie są jednak idealne i mogą być zakwestionowane w sądzie. Takim dowodom zarzucić można, że zostały sfabrykowane – dla wprawnego grafika stworzenie takiego potwierdzenia nie byłoby trudne, a to może postawić pod znakiem zapytania wiarygodność dowodu. Sąd może bowiem ocenić, że dowód na naruszenie wizerunku w internecie jest niewiarygodny, a w konsekwencji uznać całe roszczenie za bezzasadne.
Potwierdź notarialnie dowód w sprawie o naruszenie dóbr
Dlatego najpewniejszym sposobem zabezpieczenia dowodu w sprawie o naruszenie dóbr osobistych w Internecie jest sporządzenie protokołu notarialnego z otwarcia strony internetowej, do którego załącznikiem będzie wydruk tejże strony. W treści takiego protokołu notariusz stwierdza między innymi, jakie czynności wykonano do otwarcia danej strony internetowej, w jakim terminie ją otwarto, jaki był jej adres, oraz poświadcza, że strona internetowa przedstawiała treść identyczną do tej, która znajduje się w załączniku do protokołu.
Witryna internetowa otwierana jest na komputerze notariusza i to notariusz drukuje ją w celu załączenia do protokołu. Zabezpieczona w ten sposób strona internetowa będzie stanowiła formalnie dokument urzędowy, dzięki czemu podważenie jej treści stanie się praktycznie niemożliwe.
Dopiero po wykonaniu powyższego zabiegu należy podjąć próbę usunięcia danego wpisu z Internetu.
Jeżeli Ciebie lub Twoją firmę dotknęło naruszenie wizerunku w internecie zgłoś się do nas – pomożemy zabezpieczyć dowody i usunąć bezprawne treści z internetu. Skontaktuj się z nami – dane znajdziesz w sekcji kontakt
W zakładce usuwanie wpisów znajdziesz informacje na temat tego, jak działamy.
Leave a Comment